Viel net in tv-programma https://npo.nl/…/fro…/seizoen-1/frozen-planet_5/afspelen : Natuur op 2: Frozen planet
Vrede op aarde? Veel geluk ermee… als over een jaar of 50, 100 gletsjers in de Alpen en de Himalaya (zo goed als) zijn verdwenen en rivieren niet meer gevoed worden door ijs, maar alleen door (rampzalige) regenbuien, als niet alleen de 11-stedentocht een vaag sprookje uit het verleden is geworden, maar ondertussen kustgebieden – ook met miljoenensteden, inclussief een gebied als westelijk, noordwestelijk Nederland – ook onleefbaar worden…
Nog worden alleen vluchtelingen erkend die vluchten voor geweld (wegens geloof of geaardheid bv.). Het zal mijn tijd nog wel duren – en ik heb geeneens kinderen waarover ik me zorgen hoef te maken – maar ’t is wachten op de tijd dat nergens ter wereld men zit te wachten op klimaatvluchtelingen, denk ik zo.
Je kan je druk maken over lokale – al is het lokaal grootschalig – vernietiging van het milieu voor mens en overige natuur door bv. mijnbouw van de o zo nodige elementen voor opwekking van energie die geen CO2-uitstoot tot gevolg heeft, maar wat zou het alternatief zijn?
In grote delen van de wereld neemt nu de laatste tientallen jaren de welvaart zo toe dat men in die delen eindelijk ’s kan consumeren – inclusief reizen ! – zoals dat in het rijke (verspillende) zgn. Westen de gewoonste zaak van de wereld is.
We zijn met z’n allen, (wereld) burgers, politiek en bedrijfsleven bij lange na niet nog voldoende doordrongen van hoe catastrofaal (mooi woord) deze – door de mens veroorzaakte (!) – klimaatverandering kan uitpakken. Men moet niet bang gemaakt worden? Hm, volgens mij zijn we met z’n allen niet bang genoeg… (getuige ook het glas wijn dat ik hierbij drink). Misschien ís de (gemiddelde) mens (zogezegd) ook niet in staat om zo’n alomvattende dreiging écht tot zich te laten doordringen (en dan dus ernaar te handelen, cq drastisch het roer om gooien, in (politieke) stem en (eigen) gedrag ook).
Misschien is het wachten op een kantelpunt, veroorzaakt door een weet ik niet hoe grote onvoorstelbare ramp. Misschien gaan we gokken door zogenaamde geo-engineering: actief technisch CO2 en/of andere broeikasgassen uit de atmosfeer te halen, wat op zich ook natuurlijk (ahum) onvoorstelbare hoeveelheden (duurzaam opgewekte?!) energie zal kosten. Misschien zullen de Verenigde Naties uit klimaatnood een impuls krijgen; of die klimaatnood zal juist leiden tot een strijd wereldwijd, vrees ik, gewoon gebaseerd op het primitieve recht van de sterkste… Maar wacht: problemen bestaan natuurlijk niet, alleen uitdagingen….
Tuurlijk wens ik u allen, en mijzelf, fijne dagen en een gelukkig uiteinde, en – nóg meer – een gelukkig nieuw jaar, maar tegelijk ben ik eigenlijk gewoon ook bang voor wat de (nabije) toekomst brengen zal.
– o ja: hoeveel makkelijker zou het allemaal zijn als de wereldbevolking niet zou groot zou zijn, niet nog steeds zo zou toenemen? En gaat die afname van de wereldbevolking niet goedschiks, dan zal dat wel schoksgewijs gaan, kwaadschiks, met miljarden in tientallen jaren of zo.


